Sesja ciążowa była moim marzeniem od zawsze. Zdradzę Wam kilka ważnych zasad i wskaże rzeczy, o które powinniście zadbać by była niezapomnianą pamiątką dla Was.
Za pierwszym razem nie zdążyłam jej zrobić gdyż urodziłam w 35 tygodniu ciąży nagle, ratując życie maluszka. Podczas drugiej ciąży chciałam wykorzystać możliwość by razem z Mężem stanąć przed obiektywem, bo na codzień takich okazji jest przecież tak niewiele. Postanowiliśmy uwieczniać wyjątkowe chwile oczekiwania na narodziny dziecka. Myślę, że wszyscy raczej podobnie żyją i trudno jest odnaleźć czas i okazję by do albumu wkleić kolejne pięknie przygotowane sesje po ślubnych i narzeczeńskich. Zwłaszcza gdy mamy więcej obowiązków i pracy 🙂
Przy drugiej ciąży były to nasze pierwsze sesje brzuszkowe i wykonaliśmy ich łącznie trzy sztuki, wykorzystująć różne pomysły. Uchwytując kadry – samej przyszłej Mamy, Mamy przed porodem by od razy po porodzie zrobić podobne ujęcie, ale już z maluszkiem zamiast brzuszka oraz wspólne ujęcia rodzine. Po wykonaniu tych wszystkich zdjęć zdałam sobie sprawę, iż możemy otrzymać piękne ujęcia i pamiątki, ale musimy mądrze przygotować i wiedzieć na co zwrócić uwagę.
Nie od dzisiaj wiadomo, że wybór osoby fotografującej ma ogromne znaczenie, bo to przecież dyrygent orkiestry, by pięknie zagrała musi odpowiednio nią pokierować. Tak jest z fotografem odpowiednia osoba tworzy nastrój, ale także pomaga przyszłym rodzicom poczuć się swobodnie przed obiektywem i znaleźć dobre i korzystne ustawienia. Dodatkowo uwydatni Wasze piękno, uchwyci emocje zamykając to w pięknych ujęciach.
Pamiętajcie, później nie ma szans powtórzenia takich zdjęć, dlatego tak ważna jest właściwa osoba z polecenia i odpowiednie przygotowanie.
Nasze sesje ciążowe ( poprzednią link poniższą )wykonała Paulina Śliwińska
Poniżej przygotowałam dla Was kilka porad i rzeczy na które powinniście zwrócić uwagę by Wasza sesja była wymarzona.
Oświetlenie – pora dnia.
Zmieniający się pory roku, to zmieniająca się wysokość i kąt padania światła. Pewnie doskonale znacie swoje wnętrza i wiecie, kiedy gości w nich słońce. W plenerze (plaża, łąka), szczególnie latem unika się zdjęć w pełnym i “ostrym świetle” około południa najlepsze ciepłe światło mamy o wschodzie słońca oraz o zachodzie.
Zdjęcia wykonywane w towarzystwie światła dziennego delikatnie wpadających promieni słonecznych czy to pomieszczeń znajdujących się w naszym domu czy też w plenerze dodają wyjątkowości i malują wręcz obraz.
Ja swoje sesje wykonywałam w różnych warunkach, jedną o poranku, drugą zaś po południu ( pora styczeń przy użyciu dodatkowego oświetlenia)
Dobór ubioru
Powinniście się zgrać z partnerem. Dobrze jeśli Wasze stroje pasują do siebie. Jeśli jedno z Was jest luźniej ubrane, drugie też powinno trzymać się podibnego stylu. Najlepiej gdy zastosujecie, gładkie wzory (najlepiej brak) i pastelowe jasne kolory. Dobrze sprawdzają się zwiewne tkaniny czy koronkowe materiały – dla przyszłej Mamy. Jeśli macie same ciemne rzeczy w garderobie pomyślcie o zakupach pod sesję bądź wypożyczeniu czegoś od przyjaciół. Ja tak pomogłam mojej jednej przyjaciółce. Wybierzcie ubranie, które pozwoli delikatnie wyeksponować Brzuszek, pomóc w tym Ci może przewiązana wstążka bądź kokarda. Wybierzecie delikatne jasne buty bądź pozujcie w bosych stopach estetycznie je układając, zrezygnujcie ze skarpet. O ile fajne wełniane skarpety zimą u kobiet wyglądają przytulnie, to u mężczyzn jakiekolwiek skarpety na zdjęciach są pase.
Miesjce
Dobrze sprawdzają się miejsca z tłem gładkim, jasnym. Może być to łąką, plaża miasto, a nawet taras. Warto pamiętać by w tle nie mieć przypadkowych ludzi i niepożądanych mocnych obiektów ( np. czerwony hydrant, pomarańczowy śmietnik), które po rozmyciu obiektywu portretowego będą psuły delikatne pastelowe tło.
Zdjęcia możecie wykonać też w mieszkaniu np. sypialni, w salonie przy oknie. Jeśli Wasze wnętrze nie jest pastelowe, a łóżko w sypialni zbyt wyraziste podpowiem Wam jak zmienić mieszkanie szybko by uzyskać porządane efekty.
Sypialnia – na zagłowie łóżka naciągnąć białą pościel, prześcieradło. Zmienić pościel na jasną i usunąć zbędne przedmioty z otoczenia (less is more) pamiętajcie
Wzajemne ułożenie – pozy
Tak wiele od nich zależy, spróbujcie przybrać pozy naturalne w których czujecie się dobrze. PRzygotujcie również inspiracje z internetu w tym z pinteresta. Ta aplikacja jest często źródłem moich inspiracji do sesji, a także przy projektowaniu w architekturze.
W jakim okresie ciąży najlepiej wykonać ciążową sesję zdjęciową?
Nie czekajcie do ostatniej chwili z dwóch powodów.
Ciążą fizjologicznie najczęściej kończy się 38-41 tydzień może po prostu nie zdążyć. Poczuć się gorzej etc.
Po drugie brzuszek podobno najlepiej wygląda w 7-8 miesiącu ciąży.
Ja igrałam z terminem i sesję wykonałam 36-37 tydzień, a w 38 urodziłam.
Detale
Jeśli planujcie zbliżenia na dłonie – proszę pomalujcie i wyrównajcie paznokcie to bardzo ważne. Czasami takie detale uniemożliwiają wykonanie pewnych ujęć. Rzeczy uprasowane nie powinny być pogniecione.
Fryzura i makijaż powinny być naturalne, ale przede wszystkim sprawdzone !
Gadżety
Buciki ( też miałam),
zdjęcia z usg,
literki z imieniem,
balon z imieniem,
dmuchane balony z helem,
bukiet do rąk (miałam na jednej sesji) czy wianek na głowę
to najpopularniejsze gadżety.
Inne
Ciążowa sesja zdjęciowa może potrwać dłużej, dobrze jest przygotować łakocie, przekąski i picie – nie zapomnijcie o tym 🙂 to zawsze sprawia, że pracuje się milej i efektywniej
Brak komentarzy