Interior

Adaptacja poddasza – od wizji do realizacji – na co zwrócić uwagę ?

Poddasze, to część domu lub kamienicy, którą można zaadaptować, stwarzając dodatkową przestrzeń, która z racji jej usytuowania, może stanowić bardzo atrakcyjne, nietuzinkowe miejsce do zamieszkania.

Spróbuję Wam pokazać całą realizację mojego projektu adaptacji poddasza, które w zakupionym przeze mnie domu, nie było wykorzystane na cele mieszkaniowe.

Przed kupnem domu, w czasie pierwszej wizyty zaciekawiło mnie poddasze. Sprzedający nie chcieli go pokazać, twierdząc, że jest ono nieużytkowe, bez okien i pełni rolę pomieszczenia na nieużywane rzeczy. Nie było tam schodów, więc aby tam wejść musiałam posiłkować się drabiną. Gdy weszłam na strych zobaczyłam zaniedbane wnętrze, gdzie były składowane stare sprzęty, z porozrzucaną wełną mineralną. Zauważyłam, że dach jest nieocieplony, brak izolacji cieplnej w połaci dachu. Nie zraziło mnie to, postanowiłam kupić ten dom, bo zobaczyłam potencjał tej przestrzeni i roztaczający się piękny widok z maleńkiego strychowego okienka.

Już w myślach widziałam adaptację tego pomieszczenia, gdzie będą duże okna połaciowe, rozświetlające to ciemne pomieszczenie.

Przed rozpoczęciem prac adaptacyjnych, należało sprawdzić stan dachu, w tym jego konstrukcje, stan krokwi, legarów możliwości ocieplenia dachu. Nadto dokonać wyliczeń, w jakim stopniu przeprowadzone prace, wpłyną na na zwiększenie obciążenia konstrukcji dachu i fundamentów budynku. Istotną sprawą było też to, czy będzie staniała możliwość zamontowania schodów. Bez uszkodzenia konstrukcji stopu lub znacznej i kosztownej ingerencji. Ma to znaczenie szczególne w starszym budownictwie, gdzie stosowano inną technologię budowy, niż ma to miejsce w dzisiejszych czasach. Często zachodzi konieczność stosowania różnych wzmocnień. Jednak o tym trzeba myśleć na etapie prac remontowych dachu, nie wtedy gdy dach jest już gotowy.

Należy wiedzieć – gdy chcemy adaptować poddasze, dociążać je, ocieplać etc. musimy konsultować swoje zamierzenia, nie tylko z architektem , ale także z konstruktorem, który precyzyjnie wyliczy i wskaże sposób wykonania właściwych rozwiązań (konstrukcyjnych)

Postanowiłam, że w zaadaptowanym na cele mieszkaniowe strychu musi się znaleźć miejsce nie tylko na pokój, ale także łazienkę, garderobę i kącik kreatywny, gdzie będzie można w ciszy i spokoju wykonywać prace zawodowe.

Niezwykle ważną rolę odgrywa dobór właściwych okien, które pozwolą na doświetlenie wnętrza, światłem dziennym, a także ich rozmieszczenia w taki sposób, aby pomieszczenia były jasne i pozwalały na delektowanie się pięknem otaczającego dom parku.

Szklenie

Pierwszą rzeczą, która wprowadziłam do projektu to strzeliste oraz duże powierzchniowo połacie szkła. Miały one nie przypominać typowych rozwiązań dachowych. W dzisiejszych czasach możemy przebierać w oknach dachowych, ich szerokościach i wysokościach, systemach otwierania, sterowania czy wreszcie wykończeniem (kolor materiał) oraz rodzajem szyb.

Staneliśmy przed wyzwaniem, wizji, zmian konstrukcyjnych dachu oraz uzyskania pozwolenia na budowę, która opierała się o zgody innych organów na wymyślone rozwiązania. Musieliśmy mądrze ograć panoramiczne szklenia, z historią domu i wprowadzeniem tego zgodnie w bryłę.

Udało się! Pokazuję Wam zatem rzut całego strychu, rozplanowane w nim okna oraz stan jaki zastaliśmy na samym początku.

Wybrałam dwa rodzaje okien – połaciowe oraz szklenia w ścianie

w przypadku okien połaciowych wybór padł na jak najszerszą szybę. Nie chciałam robić 3 rzędów węższych, wolałam szersze modele w dwóch rzędach. Bardziej mi to odpowiadało wizualnie. Należy zauważyć, że 4 okna były tańsze niż 6 sztuk. Zdecydowałam się na zastosowanie okna pod oknem by wydłużyć efekt doświetlenia. Okno dolne jest również otwierane.

A górne okna i rolety są inteligentnie sterowane w oparciu o system VELUX INTEGRA czyli inteligentnych czujników, które mierzą temperaturę, wilgotność powietrza i poziom dwutlenku węgla, a następnie regulują położenie okien, rolet czy markiz.

Ważnym jest też, że okna zamykają się gdy zaczyna padać deszcz, a to był argument przeważający wszystkie rozważania.

Kiedy mowa o deszczu, przypomniał mi się pokój z moim nastoletnich lat, który mieścił się nad garażem. Miał 32 m2 i składał się z 4 okien dachowych i dwóch okien frontowych. Pamiętam jak spałam tuż pod szybami, czasami przeszkadzał mi deszcz.

Wyszukałam w ofercie VELUX szyby 3-szybowe, antywłamaniowe ze specjalnym pakietem wyciszenia deszczu by cieszyć się spokojnym snem w sypialni.

Ramy okienne, a właściwie ich rdzenie są wykonane z drewna pokrytego ciśnieniowo poliuretanem, w kolorze białym. Chciałam mieć jednolitą powierzchnię, nowoczesną, a jednocześnie odporną na wilgoć, taką której nie trzeba będzie malować na biało, ani odnawiać.

Podaję model okien, gdyby ktoś szukał potrzebował:

 • okna GGU UK08 006621, wymiary 134×140 elektryczne uchwyty górny
 • okno GGU UK04 0066, wymiary 134×98

Do otwieranych automatycznie okien VELUX zaplanowałam zamówić rolety na połać dachu, tak by móc jeszcze bardziej chronić się przed promieniami słonecznymi, kiedy zajdzie potrzeba by chronić się przed uporczywym deszczem czy wiatrem oraz obniżyć straty termiczne. Kwestie bezpieczeństwa nie odegrały w naszych rozważaniach pierwszorzędnej roli, bo dach jest bardzo wysoko i ciężko się na niego dostać bez rusztowań wypada na 4 kondygnacji. Jednak niewątpliwie powyższe fakty były bardzo istotne i przemawiające za zamówieniem systemu.

Do ochrony przed światłem służyć nam będą również rolety wewnętrzne, ale te zamontujemy na samym końcu remontu.

Okna, rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne będą sterowane zdalnie przez nas za pomocą systemu VELUX Active. O tym opowiem Wam później.

Więcej Okien w szczycie,

zamiast dwóch małych okienek. To dostosowana wizja szklenia dachu i powiększenie widoku na zieleń do historycznego zarysu budynku.

Na koniec zamieszczam Wam inspiracje, które mogą być wręcz uniwersalne, możliwe i łatwe do zastosowania u Was podczas adaptacji poddasza. Możecie sprawić by Wasze poddasza wyglądały oszołamiająco, tylko za pomocą kilku zabiegów z oknami połaciowymi i nietuzinkowymi szkleniami

Poniżej również liniki do miejsc, które pomogą Wam w adapatacji poddasza: VELUXZdjęcia produktów pochodzą ze strony Velux.pl

inne zdjęcia to Pinterest, oraz Hubert Kowalaski

dziękuję za przeczytanie posta: Adaptacja poddasza – od wizji do realizacji – na co zwrócić uwagę ?

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply
  Klaudia
  Wrzesień 5, 2019 at 1:37 pm

  Ależ będzie pięknie!

 • Reply
  https://fashionable.com.pl/
  Wrzesień 5, 2019 at 3:19 pm

  Dawno do Ciebie nie zaglądałam, a pięknie tu! <3

 • Reply
  WnętrzaDlaCiebie
  Wrzesień 9, 2019 at 1:55 pm

  Poddasze można zaaranżować na wiele sposób, jednak trzeba mieć zawsze konkretny projekt i pomysł. Inaczej stworzy się wielki, ciężki do ogarnięcia chaos. A pomieszczenie to może być bardzo funkcjonalne oraz pożyteczne

 • Reply
  autograf-nieruchomosci.pl
  Wrzesień 19, 2019 at 12:32 pm

  Akurat jestem przed remontem i aranżacją poddasza, więc super. Fajne pomysły i inspiracje. dziękuję i pozdrawiam

 • Reply
  Asia
  Wrzesień 21, 2019 at 7:52 pm

  Super

 • Reply
  wtrybieoffline
  Październik 23, 2019 at 6:37 pm

  Czeka nas i zarazem przeraża budowa domu. Dodaję Twój blog do obserwowanych, z pewnością będziemy czerpać inspiracje. Pozdrawiam i zapraszam do nas!

 • Reply
  Decorre
  Grudzień 11, 2019 at 12:52 pm

  Super pomysły 🙂

 • Reply
  Malanuku
  Grudzień 19, 2019 at 6:47 pm

  Świetnie to wygląda 😀

 • Reply
  LazienkiABC
  Luty 7, 2020 at 12:15 pm

  Jak widać poddasze można zaaranżować ciekawie i funkcjonalnie. Nic tylko odkładać kasę i brać się do pracy.

 • Reply
  Aneta
  Kwiecień 3, 2020 at 6:51 am

  Mi się marzy adaptacja mojego poddasza, ale jeszcze trochę czasu mi do tego zostało 🙂 Nie mogę się doczekać!

 • Zostaw komentarz