Kids Lifestyle

Baby Shower

Każdy powód do świętowania jest dobry. Walentynki, Dzień Kobiet,  a teraz także baby shower na stałe zagościły w naszej kulturze. Dzięki “prysznicowi” prezentów przyszła mama skompletuje wyprawkę, a dobra zabawa w gronie przyjaciółek i kuzynek pomoże zrelaksować się i miło spędzić czas:)
Ponżiej kilka zdjęć z baby shower na którym świenie się bawiłam i miałam okazję “współoragnizować” z innymi cudownymi osobami 🙂
 
 
 
 

 

 
Na koniec pokazuję Wam bohaterkę tego baby shower, Mama Zosi, która za kilka tygodni przyjedzie na świat. 🙂

Skąd pochodzi baby shower ?

Kobiece imprezki z okazji zbliżającego się porodu wywodzą się z kultury anglosaskiej i były organizowane już w XVIII wieku. Podczas popołudniowych spotkań przy herbacie panie obdarowywały przyszłą mamę prezentami dla maluszka i służyły dobrą radą. Wówczas ciężarna kobieta miała organizowane tylko jedno przyjęcie, a upominki które dostała wykonane były własnoręcznie przez gości.
Współcześnie baby shower jest mocno skomercjalizowanym ‘świętem’, a sklepy oferują całą masę dekoracji i akcesoriów których na przyjęciu nie może zabraknąć. Baby shower dużą popularnością cieszy się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Francji, a przyjęcie organizowane jest kilkakrotnie: dla rodziny, znajomych, czy koleżanek z  pracy.
Choć w naszym kraju zwyczaj ten pojawił się zaledwie kilka lat temu to cieszy się coraz większą popularnością, a Polki nadały mu nawet swojską nazwę – bociankowe.

Organizacja baby shower

Przyjęcie zazwyczaj organizowane jest przez przyjaciółkę lub siostrę przyszłej mamy i najczęściej odbywa się w domu organizatorki. Dobrym miejscem na szaleństwa jest też kawiarnia, a w ciepłe wiosenne dni park, leśna polana czy działka. Wszystko zależy od pomysłowości i budżetu organizatorów. Jedno jest pewne, impreza nie powinna odbywać się w domu przyszłej mamy. Ciężarna ma być na niej gościem, dobrze się bawić i odpoczywać, a nie sprzątać i szykować przyjęcie. Chyba, że zorganizowana grupa wsparcia pozostanie i pomoże posprzątać. Dodatkowo dziewczyny powinny podzielić się pracą nad przygotowaniem dań, ciasteczek pyszności babeczek, Choć do tej pory babyshower było przyjęciem tylko dla kobiet, to coraz częściej bywają na nie zapraszani także mężczyźni.
Organizując Baby Shower koniecznie musisz pamiętać o:
 • zaproszeniach
 • dekoracjach
 • prezentach dla maluszka
 • upominkach dla zwycięzców konkursów
 • torcie z pieluch
Dobrze by było, aby przyszła mama o planowanym przyjęciu dowiedziała się wcześniej. Wówczas będzie miała czas na przygotowanie listy prezentów (tu pomocny może się okazać aplikacja wish list). Miłym zwyczajem jest także późniejsze rozesłanie podziękowań do uczestników zabawy.
Choć w Polsce listy prezentów nadal często traktowane są jako nietakt, za granicą są one bardzo popularne. Warto poprosić, aby główna bohaterka imprezy przygotowała taki spis. Bo kto lepiej niż sama mama wie, czego jej maluszek jeszcze potrzebuje?
Tak jak na walentynki przystrajamy miejsca sercami, a na Sylwestra balonikami tak na baby shower mile widziane są wszelkie dekoracje nawiązujące do narodzin maluszka: balony, talerze, kubki, serwetki, ciastka, torty, plakaty i girlandy. Zagorzali wielbiciele tego “święta” twierdzą także, że z głośników powinna rozchodzić się jedynie dziecięca muzyka. Tu bym akurat polemiozowała, chyba, że na owym spotkaniu pojawi się masa dzieci od innych Mam.

Konkursy i zabawy na baby shower

Baby Shower może odbyć się bez konkursów, jednak dla tych którzy o nich myślą kilka pomysłów.
 • My z dzieciństwa – Przygotujcie swoje zdjęcia z dzieciństwa tak jak na jednym ze zdjęć  (niżej)  i przynieście na imprezę. Następnie poprzyczepiajcie je do sznurka tworząc uroczą ozdobna girlandę. Możecie zorganizować konkurs. Każda z Was zapisze na karteczce swoje typy, ta która dopasuje najwięcej zdjęć z dzieciństwa do straszych już uczestniczek imprezy wygra upominek.
 • Kto to? – Jednej osobie należy zawiązać oczy. Gdy już nic nie widzi pozostali wybierają swojego przedstawiciela. Osoba z zasłoniętymi oczami zadaje pytania (np. ulubiona potrawa, kolor, książka itd.)  i próbuje zgadnąć o kogo chodzi.
 • Dziecięce piosenki – Na karteczkach należy wypisać tytuły dziecięcych piosenek i kołysanek. Każdy z utworów musi znaleźć się na dwóch kartkach. Wszyscy uczestnicy zabawy na raz zaczynają nucić. Chodzi o to, aby odnaleźć parę.
 • Co to jest? – Uczestnicy zabawy dostają słoiczki z deserkami dla dzieci (należy przysłonić im etykiety) i próbują odgadnąć co jedzą.
 • Kto najlepiej zna mamę? – Konkurs ten wygrywa osoba, która zna najwięcej odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłej mamy (np. imię pierwszego chłopaka, ulubiony kolor, imię babci od strony taty itd.
 • Kto pierwszy? – Do tej zabawy będzie potrzebna lalka-bobas i zestaw ubranek. Konkurs wygrywa osoba, która najszybciej przewiinie i ubierze malucha.
 • Jak duży jest mój brzuch – Goście dostają sznurek i nożyczki. Każdy musi odciąć taki kawałek nitki, aby móc opasać nią brzuch. Wygrywa osoba, której to się uda.(oczywiście obwód sznurka musi być jak najbardziej dopasowany.
Na przyjęciu można też przyozdobić brzuch ciężarnej przecież to on jest honorowym gościem !
Kolejną zabawą mającą na celu “zaczarowanie” ciąży jest stworzenie bransoletki. Goście stają w kółeczku wokoło przyszłej mamy. Każdy z nich nawleka na nitkę koralik i mówi czego życzy ciężarnej. Gotową bransoletkę kobieta musi nosić, aż do dnia porodu.
 Fantastyczną pamiątką będzie też księga życzeń. Każdy z gości wpisze do niej coś od siebie, a po przyjęciu można wkleić do niej zrobione tego dnia zdjęcia.

Baby shower – pomysły na prezenty!

Ważnym elementem każdego babyshower są prezenty. Obowiązkowo musi być tort wykonany z pieluch, śliniaków, kaftaników, śpiochów itd. Tort można zrobić samodzielnie lub kupić w internecie albo sklepach stacjonarnych z zabawkami.
Praktycznym prezentem są też kosze wypełnione kosmetykami, ubrankami lub akcesoriami dla niemowląt.
tutaj odwołabym się do tego o czym już wspomniałam wyżej czyli do listy mamy o czym marzy dla dziecka bądź podpytać najbliższą przyjaciółkę – organizatorkę.  Moim zdaniem jeśli chcesz zrobić prezent niech jest trafiony i w 100 % przemyślany. Super pomysłem jest również zorganizowanie zrzutki by kupić coś droższego, większego o czym Mama marzy, a samej jest ciężko dokonać wszystkich dużych zakupów przed porodem.
Łóżeczko turystyczne dla dziecka. Na pewno tego mamy nie mają na początku, bardzo przydatna rzecz. Ja do dzisiaj nie mam i zbieram fundusze na kupno.
Babybjorn koszt około 800 zł
 
Leżaczek do kołysania dziecka uspokajania – rewelacyjny. Taki sam wymarzyła sobie i dostała Mama ze zdjęcia wyżej. Leżaczek Baby Bjorn koszt 577zł
 Śpiworek do wózka zarówno do gondoli jak i spacerówki- rewelacyjny koszt około 180 zł
 
 
Kojec dla dziecka miejsce do zabaw, dający Mamie możliwość przygotowania posiłku czy obiadu.
wiele propozycji na rynku.
 
Fotelik do karmienia koszt od 300 zł -1200 zł
na zdjęciu Bloom około 1200 zł
 
 
Mata edukacyjna, ja swoja dostałam w prezencie. Najlepszy prezent na ziemi.
Koszt około 250 zł marka Fisher Price.
Przyszła mama zapewne ucieszy się także z zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży. Pastelowe, dekoracje, gromada piszczących koleżanek,  konkursy, i główna atrakcja … Ty z wielkim brzuchem. Baby shower jest fantastycznym przeżyciem i pamiątką na całe życie!

Źródło: tutaj
 

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Milena Kowalczyk
  Listopad 23, 2014 at 11:11 pm

  Eve Milenna- hmm szkoda, że ja nie miałam.

 • Reply
  Anonymous
  Listopad 23, 2014 at 11:11 pm

  super post !

 • Reply
  Anna ANTJE
  Listopad 26, 2014 at 11:11 am

  Uwielbiam takie przyjęcia i fajnie, że coraz częściej są organizowane również w Polsce 🙂

 • Reply
  Ewelina R
  Listopad 26, 2014 at 11:11 am

  świetnie to wszystko zorganizowałyście! 🙂 babeczki wyglądają obłędnie!

  zapraszam do mnie 🙂

 • Zostaw komentarz