Kids Lifestyle

jak bezpiecznie opalać się – kilka porad dla dzieci i dorosłych

Jak bezpiecznie opalać się ? Czy powinniśmy się opalać? Co z produkcją witaminy D? Czy mając ciemniejszą karnację możemy sobie na więcej pozwolić?krem do opalania

Całkiem nie tak dawno nasi dziadkowie czy krewni opalali się bez końca, pamiętam te czasy kiedy na plażach ludzie ścigali się kto pierwszy zdobędzie opaleniznę. Dzisiaj jest inaczej.

Efekt chęci uzyskania upragnionej opalenizny jest tak naprawdę reakcją obronną naszego organizmu!

Natura wyposażyła nas we własne mechanizmy obronne i ochronne, nasza skóra posiada warstwę rogową oraz melenocyty odpowiedzialne za produkcję melaniny, która to pochłania promieniowanie UVB, jednak mechanizm ten nie ochroni nas przed silną ekspozycją na słońcu. Polacy posiadają najcześciej fototyp skóry I albo II w związku z czym wytwarzają jej mniej w stosunku do krajów południowych. Potrzeba jest zewnętrzna pomoc, która będzie chroniła nas przed promieniowaniem UVA I UVB. Dostępne preparaty chronią nas na różne sposoby jedne pochłaniają promieniowanie (chemiczne) drugie zaś odbijają promienie (fizyczne)

Filtry fizyczne posiadają związki o cząsteczkach na tyle dużych, iż nie wnikają do głębszych warstw skóry, a pozostawiają na niej warstwę odbijającą i rozpraszającą prominiowanie. Preparaty te rekomendowane są dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Dodatkowo filtry te oznaczają się dużą stabilnością. niemniej jednak po naniesieniu zostawiają białą powłokę na skórze, dużo łatwiej się ścierają i dużo cześciej trzeba powtarzać aplikację.

Filtry chemiczne zawierają w swoim składzie związki, które mają odgrywać rolę przy pochłanianiu szkodliwego promieniowania, a następnie przekształcaniu go w energię cieplną uwalnianą przez skórę. Mogą cześciej wywoływać alergie niż filtry fizyczne jednak naprawdę sporadycznie.

 Czym jest wskaźnik SPF

Całe życie widziałam, iż im więcej tym bezpieczniej, ale jak dobrać i co to wszystko znaczy nauczyłam się później.

Otóz to skrót SPF jego rozwinięciem jest (sun Protection Factor) który określa zdolnoość ochrony przeciwsłonecznej produktu. Podana wartość np. 10 informuje nas jak długo można przebywać na słońcu bez oparzenia skóry. Standardowy czas naszej ekspozycji po którym może wystąpić oparzenie przyjmuje się średnio jako czas około 15 minut. SPF i jego oznaczenie to wielokrotność tego czasu. czyli 10 *15 minut. Jednak nie mylmy tego z całkowicie bezpiecznym leżeniem na słońcu przez 150 minut. Filtr należy dobrać do fototypu naszej skóry i naszych dzieci.  Mała ściąga w ochronie przeciwko promieniowaniu UVB. SPF15 będzie chronił w 93,3%, SPF 30 w 96,7%,  a SPF 50 98%.

Co jest dla nas niebezpieczne?

Powstające oparzenia, które często są błędnie kwalifikowane i interpretowane. Powszechnie jako oparzenie społeczeństwo uznaje stan, w którym skóra jest piekielnie czerwona swędzi,piecze i np. posiada pęcherze zawierające osocze. Nie tylko to jest oparzeniem. Jest nim nawet zaróżowienie skóry. Niestety fototypy skóry Polaków to I i II, które są niezwykłe skłonne na poparzenia.

Duża ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe osłabia włókna kolagenu i elastyny oraz zmniejsza zdolność skóry do regeneracji. Przesuszanie skóry przyśpiesza również proces jej starzenia się. Regularne i ciągłe opalanie grozi nam ryzykiem pojawienia się nowotworu.

Jak bezpiecznie opalać się z rodziną – co stosujemy? 

Ja stosuję tylko jeden preparat chroniący przed słońcem dla obojga dzieci dla Krzysia i Franka. Również i ja go stosuję mimo iż mam najciemniejszą karnację w całej rodzinie. Powodów jest wiele 🙂 Jeśli zapytacie jaki filtr SPF stosujemy to ten widoczny na zdjęciach o wartości 50. Zdecydowaliśmy się kolejny raz na produkt od marki Mustela bo linia do pięgnacji skóry w ciąży (przeciw rozstępom) oraz do kąpieli Krzysia służa mi i Krzysiowi wybitnie, nie wywoływała alergii, a skóra po preparatach była w rewelacyjnym stanie, a ja do dzisiejszego dnia nie mam ani jednego rozstępu.

Wracając do produtu do opalania. wybrałam go dlatego, że jest przeznaczony do ochrony przeciwsłonecznej wrażliwej skóry dzieci i niemowląt już od pierwszego dnia po urodzeniu. W 86 % posiada skład pochodzenia roślinnego w tym  chronionego patentem kompleksu roślinnego na bazie awokado oraz witaminy E o działaniu przeciwutleniającym. Substancje te wzmacniają barierę skórną i ograniczają odwadnianie się skóry.

Mustela krem do opalania 

Jednak zawsze należy zachować zdrowy umiar? 

No więc właśnie, a co z witaminą D? Ciekawostka.

Na słońcu w okresie “letnim” od maja do września człowiek w ciągu 15-18 minut podczas ekspozycji w godzinach 10-15 ( niebezpieczne godziny) jest wstanie wytworzyć niezbędną dzienną dawkę witaminy D.

Jednak możemy ją dostarczyć w pożywieniu oraz poprzez suplementację co musimy robić przez resztę roku, szczególnie u naszych maluchów!!! 

W związku z czym słonce jest nam potrzebne z niczym nie należy przesadzać jednak warto zachować złoty umiar.

 

Czego nie wolno robić przed opalaniem, czego nie wolno zażywać na co uważać?

Nie istnieje filtr, który chroni w 100%

Należy chronić znamiona

Stosowanie antykoncepcji może powodować powstawanie plam pigmentacjnych

Nie wolno opalać zmian trądzikowych

Głowę oczy usta nos należy zawsze zabezpieczyć przed opalaniem. O ochronie oczu pisałam tutaj 

Stosowanie dziurawca może być fotouczulające

Nie wolno opalać się podczas kuracji leków opartych na bazie kwasu retinowego. Również kwasów oraz witaminy A ( co najmniej miesiąc)

 

Mam nadzieję, że po tym artykule wiecie już jak bezpiecznie opalać się 🙂

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Cacofonia Milano
    Lipiec 30, 2017 at 1:01 pm

    Bardzo wartościowy wpis szczególnie na wakacje. W sieci jest sporo krótkich poradników na temat opalania, które nie wyczerpują tego tematu – Ty zrobiłaś to świetnie. I w końcu wiemy, co oznaczają liczby przy SPF! 😉

  • Zostaw komentarz