Lifestyle Tests

Snapchat – co to jest, jak działa? Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam do lektury.

IMG_77173 miliardy dolarów za multimedialny komunikator, którego najważniejszą cechą jest kasowanie przesyłanych zdjęć zaraz po ich wyświetleniu, czyż to nie jest największy absurd absurdów?  Chyba tak! Niemniej jednak taką kwotę chciał zapłacić sam Marc Zuckerberg, właściciel Facebooka, za aplikację Snapchat. Dla większości z nas jest to bojońska suma, jednak najwyraźniej nie dla twórców tej aplikacji, którzy wierzyli w potęgę i intratność snapa, kiedy odrzucali ofertę twórcy Facebooka.
Fakt ten powoduje, iż warto przyjrzeć się tej aplikacji z bliska. Co to jest Snapchat, jak działa, jak go używać i dlaczego to właśnie znikające zdjęcia zafascynowały i przyciągnęły ponad 100 milionów użytkowników?
Poniżej postaram się udzielić kilka informacji na nurtujące Was pytania 😛

Snapchat – co to w ogóle do licha jest?

Krótko mówiąc jest to komunikator internetowy, z którego korzysta obecnie  ponad 100 milionów aktywnych użytkowników, przesyłających między sobą około 700 milionów zdjęć i filmów dziennie. Aplikacja ta w przeciwieństwie do podobnych jej tworów takich jak instagram etc.,skupia się przede wszystkim na łatwej i szybkiej wymianie plików multimedialnych. Komunikacja tekstowa lub wideo o dziwo zostały dodane stosunkowo niedawno. Tym, co odróżnia Snapchat od tradycyjnych komunikatorów jest automatyczne kasowanie/znikanie treści, którymi wymieniają się użytkownicy. Wydawać by się mogło, że taka funkcja  komunikatora jest co najmniej dziwna, ale w tym  całym szaleństwie jest metoda, którą dostrzegł nawet Facebook oferując okrągłe 3 miliardy dolarów za wykupienie praw do aplikacji. Z perspektywy czasu trudno się dziwić właścicielom usługi, że nie zdecydowali się na transakcję – najnowsze wyniki pokazują, że pod względem liczby odtworzeń wideo Snapchat wygrywa z Facebookiem,  pomimo iż z tej pierwszej korzysta znacznie mniej użytkowników.

Snapchat udostępnia użytkownikom także namiastkę portalu społecznościowego przez możliwość publikowania Stories – krótkich filmów lub zbiorów zdjęć udostępnianych publicznie lub wybranym osobom. Ostatnią funkcją jaką oferuje nam  Snapchat jest możliwość przesyłania pieniędzy za pomocą modułu Snapcash. Zaintrygowani? Zapraszam do bardziej szczegółowego opisu tej bijącej rekordy popularności aplikacji.

Tak jak wspomniałam wcześniej Sanpchat kolejną “magiczną” aplikacją, dzięki której możemy przesłać komuś wiadomość (zdjęcie/filmik), która po odczytaniu/obejrzeniu bezpowrotnie znika. ( W zależności od ustawień daną wiadomość można otworzyć raz/kilka razy, ale tylko w przeciągu 24 godzin. Następnie wszystko znika, bez śladu. Nie przejrzymy sobie tutaj historii rozmowy. Co lepsze podobno np. jeśli ktoś wyśle nam zdjęcie nie możemy zrobić “zrzutu ekranu”.  Dziwactwo? No to poczytajcie dalej..

Dlaczego piszę Wam o snapchacie? Bo jest moim zdaniem na początku bardzo niezrozumiały i nieintuicyjny i totalnie zakręcony. Po krótkim zaś czasie wszystko staje się proste, ale te cholerne początki są trudne. Tym postem chciałabym je zarówno Wam jaki i sobie ułatwić. 🙂 Zaczynamy…IMG_7721

Ekran początkowy – to tutaj możecie dodać osoby, które chcecie oglądać ( klikacie “add friends” i wpisujecie nick, trzeba jednak wpisać go dokładnie, nie ma tutaj podpowiedzi jak na instagramie).

Ikonka added me – tutaj przeglądacie kto Was obserwuje, ikonka my friends – tutaj możecie przeglądać, a także usuwać osoby, które wcześniej dodaliście do obserwowanych.

Po przesunięciu z ekranu głównego w górę zobaczycie ekran do tworzenia snapów (tak jakby widok apartu/kamery). Klikając kółko na dole raz robicie zdjęcie (ustawiacie przez ile sekund będzie ono widoczne, maksymalnie 10 sekund), przytrzymując je kręcicie filmik ( maksymalnie trwa on 10 sekund, może być krótszy). W obu przypadkach możecie coś dorysować lub dopisać (ikonki po prawej u góry).

Jeżeli snapa chcecie wysłać do wybranych osób, to po jego stworzeniu klikacie strzałkę na dolę po prawej i następnie z listy zaznaczacie osoby i ponownie klikacie strzałkę na dole po prawej.

Jeżeli swoje arcydzieło chcecie pokazać coś wszystkim obserwującym musicie skorzystać z funkcji -> dodawanie na my story):
– po nagraniu/zrobieniu zdjęcia klikacie strzałkę na dole po prawej, następnie klikacie my story i ponownie strzałkę po prawej na dole albo
– po nagraniu/zrobieniu zdjęcia klikacie ikonkę na dole ekranu ( kwadrat z plusem).

Jeżeli chcecie oglądać zamieszczone przez obserwowane przez Was osoby-snapy, to przesuwacie ekran z ekranu tworzenia snapów w prawo i tam przytrzymujecie palcem nick danej osoby. Aby oglądać snapy cały czas ekran musicie trzymać palcem. Jeśli go oderwiecie od ekranu, to snap wyłączy się.

Jeżeli dodajemy snapy na my story to są one tam widoczne 24 godziny tzn. snap dodany o 14:16 będzie widoczny dokładnie do tej godziny dnia następnego. Jednak jeżeli dodajemy snapy na mystory w ciągu dnia na bieżąco, to oglądając je tworzą one opowieść z całego dnia i sukcesywnie te najstarsze po 24 godzinach znikają. Każde zdjęcie i filmik to osobny snap. Kiedy je przeglądamy to u góry po prawej pojawia się kółko z licznikiem sekund ( tzn. ile sekund jeszcze będziemy całą historię oglądać). Jeżeli jakiś filmik lub obrazek nie są interesujące, to trzymając ekran jednym palcem innym palcem stukamy w ekran i przechodzimy do kolejnego snapu danej osoby. 🙂

Pamiętajcie że możecie ustawić prywatność tzn. kto może wysyłać do Was snapy i kto może oglądać Wasze dzieła. Bo poza chatem prywatnym możecie zamieszczać snapy na tzw. my story. Moje ustawienia prywatności pozwalają na przeglądanie snapów przez wszystkich, natomiast wiadomości prywatne mogą wysyłać mi tylko znajomi. Tzn. jeśli umieszczę snapa na mystory, to przez 24 godziny będą mogły obejrzeć go wszystkie osoby, które mnie obserwują. Mam nadzieję, że snap teraz nie będzie miał przed Wami żadnych tajemnic. Mój nick, to modelsoutfit, odezwijcie się i dajcie znać jakie są Wasze, chętnie zobaczę Wasze snapy 🙂 🙂

Ostatnia funkcja a mianowicie Snapcash, pozwalający na szybkie przesyłanie pieniędzy między użytkownikami jest w naszym kraju jeszcze niedostępna. Do korzystania z niej niezbędne jest podanie w ustawieniach aplikacji danych naszej karty płatniczej/kredytowej.

Kto może korzystać z tej aplikacji?

Użytkownicy systemów Android i iOS mogą pobrać oficjalną aplikację z przeznaczonych dla ich platform sklepów. Niestety użytkownicy systemu Windows Phone są pozbawieni możliwości snapowania (z tego co wyczytałam)

Bransoleta: Co ja narobiłam ; Pierścionek: By Dziuebka; Zdjęcia Model’ s Outfit; Źródło: tutuj

 

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Karina
  Styczeń 19, 2016 at 11:09 am

  Ty tu sie nie zastanawiaj jak to dziala tylko nagrywaj kopalnio pomyslow :*

 • Reply
  Karina
  Styczeń 19, 2016 at 11:11 am

  po przeczytaniu tego co naskrobalas stwiedzam ze wkoncu ktos sensownie wytlumaczyl o co chodzi z tym bialym duchem 😀

 • Zostaw komentarz