Kids Lifestyle Tests

Co ważne i na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych i kolejnych bucików dla dziecka!

DSC_6131a

DSC_6241aDSC_6151a

Franuszko jest moim pierwszym dzieckiem, moje koleżanki niedawno zostały Mamami i pewnie dopiero teraz zmagają się z wyborem pierwszego odpowiedniego obuwia dla dziecka.  Ja byłam sama, nie miałam życzliwej starszej kumpelki od złotych rad. Jednak gro wiedzy wyłożyła mi Mama specjalistka od wszystkiego i to nie byle jaka (wiem, że to przeczyta:P) oraz znajoma Pani Doktor ortopeda. Jeśli jednak nie macie w swoim otoczeniu kogoś kto naprawdę się na tym zna. Zapraszam do ciekawej lektury.

WYBÓR WŁAŚCIWEGO OBUWIA!

Stopy dzieci bardzo różnią się od stóp dorosłych – są szersze przy palcach, węższe przy pięcie, a łuk wewnętrzny jest wypełniony tkanką tłuszczową. Od narodzenia do około 4go roku życia stopa dziecka przechodzi szereg zmian. Tkanka tłuszczowa łuku wewnętrznego zanika, kości kształtują się i twardnieją, a mięśnie wzmacniają (co ciekawe, 26 kości stopy i 36 połączeń między nimi nie jest w pełni uformowane aż do 13go roku życia).

Młode stopy są na początku bardzo miękkie i plastyczne, dlatego aby mogły się rozwijać zdrowo i naturalnie, wymagają obuwia zapewniającego dużą elastyczność i naturalną ruchomość bosej stopy. Opinające skarpetki, sztywne podeszwy oraz twarde materiały utrudniają prawidłowy rozwój stopy dziecka, co może prowadzić do płaskostopia oraz deformacji stóp.

Podeszwa powinna być elastyczna tak aby zapewnić stopie naturalną ruchomość taką jak ma bosa stopa. W przypadku dzieci uczących się chodzić i już chodzących, najistotniejsze jest aby but łatwo zginał się w obrębie palców – wówczas chodzenie odbywać się będzie w motorycznie prawidłowy sposób – z pięty w kierunku palców.

Podeszwa powinna również być cienka, tak aby umożliwić około 200 000 zakończeniomnerwowym odpowiednie czucie podłoża. 70% informacji dotyczących ruchu ciała człowieka, dochodzi do mózgu z nerwów w stopach – dlatego im lepiej twoje dziecko czuje podłoże, tym jego ciało posiada lepsze warunki by chodzić prawidłowo, utrzymywać równowagę i właściwą pozycję

Należy również zadbać o dobór właściwego rozmiaru. Im wcześniejszy etap chodzenia, tym ważniejsze właściwe dopasowanie buty. Dzieci rozpoczynające chodzenie powinny posiadać 0.7 cm wolnej przestrzeni. Dzieci pewnie chodzące bądź biegające powinny mieć około 1cm luzu na taką swobodną pracę palców stopy.

Stopa dziecka szybko rośnie (nawet 2 lub 3 rozmiary na rok), dlatego warto mierzyć je regularnie, tak aby mieć pewność, że mają one dostatecznie dużo przestrzeni.

Często również zdarza się, że jedna stopa dziecka jest dłuższa od drugiej – zawsze wybieraj właściwy rozmiar względem dłuższej stopy.

Palce stopy powinny leżeć płasko i nie być ściśnięte w bucie, tak by miały wystarczająco dużo miejsca i mogły swobodnie się rozwierać.

Kształt buta powinien odpowiadać naturalnemu kształtowi stopy, a więc być zaokrąglony z przodu i z tyłu oraz szerszy w obrębie palców.

Płaskostopie:

Gdy obuwie ściska palce stopy w taki sposób, że palce nie mogą być naturalnie rozłożone, dziecko, aby zachować równowagę zaczyna stawiać stopę na jej zewnętrznej krawędzi. Dziecko uczy się wówczas chodzić odpychając łukiem stopy zamiast palcami co skutkuje płaskostopiem.

Deformacja stóp i palców:

Ściśnięcie stopy w obrębie palców bardzo często prowadzi do ich deformacji.

Wybierając but, zwróć uwagę aby na stopie dziecka kończył się on poniżej lub powyżej kości stawu skokowego, nigdy na nim -utrudniałoby to naturalne wzmacnianie się kostki. But powinien umożliwiać swobodne zginanie się stopy w kostce.

Dopasowanie wokół pięty powinno być wykonane w taki sposób aby but nie zsuwał się z nogi, ważne jednak aby zapiętek nie był też zbyt mocno dopasowany do pięty co mogłoby utrudniać stopie zginanie i byłoby niewygodne.

Wybieraj buty, które wykonane są z

Bezpieczny materiał:

Dzieci biorą czasem buty do buzi, gdzie szkodliwe substancje łatwo mogą przenikać do organizmu, również ich skóra jest bardziejwrażliwa na chemikalia i toksyczne związki, niż skóra dorosłego człowieka, dlatego warto zwrócić uwagę, czy materiał z któregowykonano but nie zawiera szkodliwych substancji (np.: rtęć oraz rakotwórczy chrom(6), które często używane w procesie barwienia i garbowania).

Miekki:

Materiał, z którego wykonano but nie powinien podrażniać czy uwierać, mogłoby to prowadzić do uszkodzeń skóry.

Oddychający:

Stopa dziecka poci się dwa razy bardziej niż stopa osoby dorosłej, ważne aby materiał, z którego wykonano but umożliwiał stopie oddychanie.

Naturalna, wysokiej jakości skróra barwiona i garbowana bez użycia toksycznych substancji, to materiał, który spełnia powyższe wymagania.

Zwróć uwag na wagę buta – ciężkie obuwie sprawi, że dziecko szybko się zmęczy, a zabawa w butach nie będzie dla niego przyjemnością.

Ważne aby but umożliwiał jego łatwe wkładanie i zdejmowanie ze stopy.

Wkładka wewnątrz butów musi być skórzana – wówczas nóżka mniej się poci.

DSC_6132a DSC_6147a

Nasze buciki to Bobux  i-walk splash boot black
Skóra splashtex ™ odpycha wodę i można ją łatwo wytrzeć, oczyścić z brudu i błota.
Pokryte wodoodporną membraną, wewnątrz włoska tkana wełniana podeszewka dla zapewnienia ciepła i miękkości.
Możliwość  zanurzenia w kałuży do 5 cm przez  4 godziny, pozwala utrzymać stopę ciepłą i suchą.

No to testujemy z Frankiem wszystkie jesienne kałuże 🙂

 

DSC_6148a DSC_6154a DSC_6161a DSC_6162a

DSC_6163a DSC_6165a DSC_6167a DSC_6173a DSC_6210a DSC_6244a DSC_6247a DSC_6248a DSC_6259a Zdjęcia: Aleksandra Graff

Buty: Bobux i Bobux fb 

Kurteczka: Gocco

Spodnie: Mayoral

Czapka: Elodie Details

DSC_6261a

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Adrianna
  Październik 28, 2015 at 1:00 pm

  Zagladam tu praktycznie codziennie i codziennie ucze sie czegos nowego. Bardzo dziekuje Ci za te wszystkie cenne informacje, na pewno sie przydadza przy kupie bucikow 🙂

  Pozdrawiam Adrianna

  ps. przepraszam za brak polskich znakow

  • Reply
   Kasia
   Październik 29, 2015 at 8:08 am

   Dziękuję za tak cudny komentarz. Już mam lepszy dzień dzięki Tobie :*

 • Reply
  lukaszmakeup
  Październik 29, 2015 at 9:40 am

  Podobają mi się bardzo buty ^^

 • Reply
  Dobre buciki dla dzieci – mity kontra fakty! Tropimy dobre buciki.. – Model's Outfit
  Październik 30, 2015 at 10:57 am

  […] dla Franciszka zwracam uwagę na kilka parametrów – cech o których pisałam post wcześniej (jak dobrać prawidłowo buciki). Całkiem przez przypadek dopiero teraz odkryłam buciki firmy Bobux. Wcześniej mieliśmy […]

 • Reply
  aparat korekcyjny na haluksy
  Listopad 16, 2015 at 8:12 am

  Państwa opis jest naprawdę imponujący aby trzymać tak dalej.

 • Zostaw komentarz