Interior Moje Wnętrza

Nasz Nowy Dom/Mieszkanie – Dobry Montaż – Apel do narodu!

Nasz Nowy Dom/Mieszkanie – Dobry Montaż – Apel do narodu!

Nasz Nowy Dom/Mieszkanie – Dobry Montaż – Zadbaj o komfort w czterech ścianach

Tym wpisem rozpoczynam cykl wielu cennych informacji remontowo-budowlanych. Okiem miłośnika architektury pokażę Wam poszczególne etapy związane z realizacją marzenia, jakim są własne cztery ściany. Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Was przydatne.

Jak wiecie, postanowiliśmy spełnić marzenie, przeżyć przygodę i zafundować sobie doznania, które mogą okazać się ekstremalne. Nowy dom – to o nim dzisiaj będzie mowa. 

Budowa domu, czy jego remont to przeżycie i zarazem wielkie wyzwanie. Jeżeli się do niego dobrze przygotujemy, możemy doświadczyć wielu radości. W sumie to trochę jak planowanie wojny. Jeśli jesteśmy dobrymi strategami i czujnymi obserwatorami, słuchamy rad innych, czytamy i zgłębiamy wiedzę, albo zatrudnimy eksperta budowlanego, to wygramy tę batalię. Inaczej będzie, gdy budowa lub remont będą biegły swoim torem, a my nie będziemy się angażować w poszczególne procesy inwestycyjne. W późniejszym czasie możemy tego żałować, gdyż naprawa błędów będzie kosztowna lub niemożliwa. Uczenie się na cudzych pomyłkach jest czymś naturalnym, jednak lepiej edukować się i analizować oraz podejmować działania zalecane przez ekspertów, niż powtarzać historię innych.

Do napisania dzisiejszego postu skłonił mnie kubek ciepłej herbaty i oglądanie widoków z okna mojego tymczasowego lokum. Jest środek zimy i często doskwiera nam zimno na zewnątrz, jak i wychładzanie naszych przytulnych wnętrz, a my przecież płacimy rachunki za to, by mieć ciepło
w domu. Ten post będzie dla Wszystkich, którzy planują budowę lub remont mieszkania albo domu.

Dzisiaj zatem o oknach. Zanim je kupisz i zamontujesz, przeczytaj!!! 

Na rynku możemy znaleźć stolarkę różnego rodzaju – drewnianą, PVC czy aluminiową. Każdy produkt ma inne parametry, właściwości i przeznaczenie. Wybór konkretnego okna zależy oczywiście od naszych potrzeb, jednak pamiętajmy, iż równie ważny jak wybór dobrego produktu jest wybór fachowca – montera, który zainstaluje okno – oraz odpowiedniej techniki montażu. Zatem, wraz z decyzją zakupową dotyczącą nowych okien, postanowiłam zgłębić wiedzę techniczną na temat stolarki oraz poczytać o możliwościach montażowych. A jak wiadomo w Internecie znajdziemy wiele różnych informacji. Myślałam, że wystarczy przejrzeć fora budowlane i zdecydować o zakupie. To jednak się nie sprawdziło.

Konkretne i ostateczne już kroki podjęłam po znalezieniu ciekawej strony – DOBRY MONTAŻ. Tego właśnie szukałam, a jak wiadomo, kto szuka nie błądzi. Teraz już wiem, że ważne jest zarówno odpowiednie dobranie produktu, jak i sposobu montażu. I ten właśnie montaż musi być wykonany przez fachowca.

A czym jest DOBRY MONTAŻ? Jest to kampania stworzona przez Związek Polskie Okna i Drzwi (jedyną polską organizację zrzeszającą producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej) dla tych, którzy poszukują wiedzy na temat m.in. okien, drzwi i bram do swoich mieszkań i domów. Kampanię wspierają znani producenci wyrobów budowlanych, a znajdujące się w zamieszczonej na www.dobrymontaz.com wyszukiwarce  firmy oferujące sprzedaż i montaż np. okien to sprawdzeni przez tych producentów i przez nich rekomendowani fachowcy. Znalazłam zatem właściwe i sprawdzone źródło informacji.

Dobry i ciepły montaż okien. O co w tym chodzi i dlaczego to takie ważne?

Znam wiele przypadków, kiedy okna o bardzo wysokich parametrach nie spełniły pokładanych w nich nadziei i oczekiwań inwestorów. Powód okazał się bardzo prosty. Stolarka została zamontowana przez osoby bez doświadczenia i fachowej wiedzy. Oszczędności i minimalizacja strat ciepła oraz bezproblemowa eksploatacja to wynik poprawnego montażu. Samo zastosowanie pianki poliuretanowej i osadzenie okna przez wujka czy sąsiada, który jest złotą rączką może okazać się naprawdę mało udanym pomysłem.

Dziś eksperci zalecają montaż okna w warstwie ocieplenia lub też tzw. „ciepły montaż”. Takie techniki możemy z powodzeniem zastosować zarówno w nowych budynkach, jak i starych poddawanych termomodernizacji. Mnie ten temat bardzo zainteresował, więc dlatego postanowiłam go zgłębić.  Krótko więc o montażu w warstwie ocieplenia i szerzej o tzw. ciepłym montażu.

Montaż w warstwie izolacji polega na wysunięciu oraz osadzeniu stolarki w warstwę ocieplenia budynku. Taki sposób instalowania okien polecany jest do budynków z murem dwu- lub trójwarstwowym. Elementami niezbędnymi w przypadku tego montażu są specjalne profile, za pomocą których okna osadzane są poza obrysem ściany.

Pamiętajmy jedno, iż sposób instalowania okien powinien być zawsze dobrany do konstrukcji budynku, dlatego tak ważne są porady fachowców jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nawet jeśli kupimy najbardziej energooszczędne okna, to i tak nie spełnią one swojej roli, jeśli nie będą zamontowane przez doświadczoną i fachową ekipę. Dobry montaż to komfort, ciepło, cisza, trwałość, energooszczędność, bezpieczeństwo i estetyka. I o tym pamiętajmy.

Teraz więcej o ciepłym montażu…

Ciepły montaż okien

Na czym on polega? W ciepłym montażu stolarki okiennej wykorzystujemy od zewnątrz taśmę paroprzepuszczalną, pianę montażową oraz od wewnątrz taśmę paroszczelną. Ta metoda montażowa poprawia komfort termiczny domu oraz zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci w obrębie zamontowanej stolarki okiennej. Ja właśnie planuję taki sposób montażu okien w moim nowym domu. Oczywiście zrobi to fachowiec, nie ja osobiście, ale wiem, że to dobre rozwiązanie.

Warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Prawidłowy montaż okna to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa wcześniejsze przygotowanie podłoża, które powinno być m.in. suche i oczyszczone, ale o to zadba już dobry monter.

Dlaczego właśnie o tym Wam opowiadam? Zdecydowałam się na takie rozwiązanie, gdyż zgłębiłam wiedzę budowlaną oraz uzyskałam poradę eksperta, który uświadomił mnie, iż ciepły montaż okien ogranicza powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. I nie zapominajmy… Wszystkie prace montażowe należy zlecić fachowym wykonawcom.

W krajach europejskich “ciepły montaż” jest standardem. W Polsce zaczyna zdobywać uznanie inwestorów. Istotne jest uzyskanie porady eksperta, który szczegółowo opowie o instalowaniu okien oraz fachowo je zamontuje. W ten sposób zaoszczędzimy nerwy i pieniądze, które moglibyśmy niepotrzebnie wydać na poprawki lub większe rachunki za ogrzewanie. Zapewnijmy więc sobie komfort cieplny naszego domu lub mieszkania. Ja z pewnością tak zrobię.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, na stronie DOBREGO MONTAŻU znajdziecie odpowiednich fachowców i zarazem doradców, którzy zgodnie ze sztuką zamontują Waszą stolarkę okienną i drzwiową. Nie polecam jednej osoby lub firmy. Zachęcam byście zapoznali się z kampanią i skorzystali z wiedzy, którą dzielą się eksperci budowlani.

DOBRY MONTAŻ – ZNAJDŹ ODPOWIEDNIEGO MONTERA I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wystarczy  udać się na: http://dobrymontaz.com/monterzy/ i skorzystać z wyszukiwarki na stronie. Znajdziecie tam punkty dystrybucji oferujące sprzedaż oraz montaż okien i drzwi. Są to sprawdzone i rzetelne firmy, polecane przez uznane na rynku przedsiębiorstwa. Mam nadzieję, iż wpisem tym pomogę Wam podjąć decyzję związaną
z zakupem odpowiednich okien oraz wyborem fachowej ekipy montażowej
😊

Nasz Nowy Dom/Mieszkanie – Dobry Montaż – Zadbaj o komfort w czterech ścianach

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Panimisiumis
  Styczeń 22, 2019 at 3:31 pm

  Mimo ze planuje kupić nowe mieszkanie, a nie dom to pamietam ze studiów (energetykę studiowałam) o tym dlaczego grzejnik pod oknem i ile ucieka ciepła przez złe zamontowane okno lub stare nieszczelnej.

 • Reply
  Julianna
  Luty 8, 2019 at 11:09 am

  Naprawdę świetny wpis! Ja wybierając okna nie zwróciłam uwagi na naprawdę sporo rzeczy i teraz nie jestem zadowolona 🙁

 • Zostaw komentarz